Siirry suoraan sisältöön

Esa-Pekka Vartiainen jatkaa

Kuninkaat on solminut elintärkeän jatkosopimuksen kun seuran kaikkien aikojen ottelutilaston kolmonen Esa-Pekka Vartiainen laittoi nimensä sopimuspaperiin. Sarjaportaiden osalta korkeimmillaan Joensuun Jippon riveissä Ykköstä tahkonnut Vartiainen on Kuninkaiden paidassa pelannut eri sarjatasoilla yhteensä 222 ottelua ja verkko on heilunut yhteensä 89 maalia. Vartiaisen nimissä on myös seuran yhden kauden maaliennätys, kun Nelosessa pelatulla kaudella 2017 verkko heilui yhteensä 23 kertaa 18 ottelussa. Lähes jokaisella pelipaikalla pelannut Vartiainen on viime vuosina löytänyt itsensä keskikentän pohjalta, mutta nähtäväksi jää nouseeko Riistaveden lahja kuopiolaiselle jalkapallolle kenttämuodostelmassa ylemmäksi tulevalla kaudella. Tulevana lauantaina 35 vuotta täyttävä Vartiainen toimi myös kaudet 2017-2019 joukkueen vastuuvalmentajana. Lisäksi Vartiainen on käynyt ahkerasti aikaisempina vuosina pelaamassa satunnaisia pelejä myös Akatemian puolella ja tuonut sinne kokemusta nuorille pelaajille. Kuluvan harjoituskauden aikana Vartiainen on iskenyt kaksi maalia, joista ensimmäinen syntyi Iisalmessa pelatussa ottelussa PK-37:n vieraana ja toinen kotiottelussa Savon Palloa vastaan.

“Loistava diili! Saatiin Esan managerin kanssa solmittua sopimus, joka varmasti miellyttää molempia osapuolia. Esa on harjoituskauden aikana kasvattanut kuntopohjaansa mm. hiihtoladulla ja toivottavasti se tuo luistoa myös maalintekoon. Jännä myös nähdä, että kumpi vanhus tekee enemmän maaleja tällä kaudella – Esa vai Petteri. Itse uskon Esaan ja hänen palatsiin mahtuu vielä hyvin yksi vuoden maalitykki-palkinto. Toivottavasti siis näemme “Jippo-Esaa” ensi kaudella useaan otteeseen”, kommentoi lomamatkalta tavoitettu puheenjohtaja Kalle Holopainen tuoretta sopimusta.